jankoisa

Janko Iša sa narodil v r. 1985 v Bratislave a odvtedy jej zostal verný. Vždy miloval príbehy, ktoré sa odohrávali v jeho meste a oveľa viac sa teší na tie, ktoré sa ešte odohrajú.

Vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku z ktorej si odniesol hneď niekoľko zručností : dokáže zjesť zapálenú cigaretu, jazdiť na čierno, poprípade zazvoniť na všetky zvončeky v štyroch bytovkách v rekordne krátkom čase (a zároveň popri tom zjesť zapálenú cigaretu). Od jej skončenia sa živí sa ako počítačový technik, výmenou za maturitu musel totiž sľúbiť, že nikdy nebude robiť s vysokým napätím.

Autorsky sa venuje prevažne rôznym hororovým podžánrom, ale pričuchol aj k fantasy či scifi (niekoľko jedincov sa ešte teraz strháva zo spánku,  že to museli čítať). Medzi jeho prvotiny písané v hlbokej puberte patria poviedky Očista o útoku skinheadského komanda na krčmu hipisákov a Lovený Lovec, katastrofálne napísaný brutálny príbeh o elfovi s rotačným guľometom. Oba tieto skvosty čakajú na svoj remake.

Vo svojich príbehoch holduje dynamike, akčnosti a drsnému humoru či irónii. Jeho debutový román Kladivák: Temnota z Pressburgu (2016) voľne nadväzuje na poviedku Kladivák, ktorá vyhrala súťaž Cena Fantázie 2015 rovnako tak Cenu Béla 2015 za najlepšiu hororovú poviedku.

Autor si svojich fanúšikov získal práve akčnými príbehmi z rôznych svetov, ktoré publikoval v niekoľkých poviedkových zbierkach. Poviedka Medzi Regálmi (2012) získala Cenu Béla a vyšla v zborníku Fantázia 2012, do češtiny preložené poviedky Kšeft a Revize jízdenek vyšli v Knihe Bolesti (2013), Bratislavský upír v zbierke Fantastická 55 (2013), poviedka Manifest v hororovej knihe Na Hroby (2014), Beštia (2015), v internetovom časopise Howard, Kladivák v knihe Fantázia 2015 a westernová poviedka Peklo v Montane sa nachádza v zbierke Zombie Apokalypsa (2016).

Janko má dve deti, čo je presne o dve viac ako si kedysi myslel, že bude mať. Tie dve  bytosti sú reálnym dôkazom, že Satan existuje. Autor však naďalej popiera existenciu Boha a všetkého čo je s tým spojené.